Postavíte si dům svépomocí?

Výhody stavby svépomocí

Nejdříve si uveďme výhody stavby svépomocí:

  • nižší cena: Samozřejmě stavební firma si vezme nejen peníze za práci, ale za další činnosti – zkrátka za vaše pohodlí a bezstarostnost. O kolik vás stavba svépomocí přijde levněji? To záleží na mnoha okolnostech. Může to být o 25 % i více, dokážete-li si opravdu většinu prácí udělat svépomocí.
  • kvalita záleží na vás: Nad prací firmy je dobré mít kontrolu, ale nemůžete ji kontrolovat pořád. Pokud se pustíte do stavby svépomocí, oboru pravděpodobně rozumíte, nebo jste si co nejvíce zjistili a různé problematické záležitosti si ohlídáte.
  • úpravy podle vašich představ: Samozřejmě vedle typizovaných domů vám stavební firmy také mohou postavit dům na klíč, ale mnohé věci, co byste chtěli, si uvědomíte až v průběhu stavby, nehledě na to, že domluva s firmou nemusí být přesná. Špatně se vyjádříte a pak budete zklamaní.

Nevýhody stavby svépomocí

A co nevýhody?

  • delší doba realizace: Pokud nemáte zrovna kde bydlet a potřebujete mít bydlení vyřešeno co nejdříve, stavba svépomocí vám příliš vstříc nevyjde. Trvá rozhodně delší dobu. Konkrétní doba se odvíjí podle vašich časových možností. Pokud víte, že toho času není moc a ještě navíc bydlíte v pronájmu (vyšší náklady na bydlení), je třeba zvážit jiné možnosti. Kromě stavby přímo na klíč si můžete nechat udělat jen některé práce atd.
  • fyzická náročnost: Mnoho lidí, kteří se pouštějí do stavby svépomocí, si neuvědomují, jak je to fyzicky náročné. Z práce chodíte na stavbu, trávíte na ní víkendy a veškerý volný čas. To může být velmi úmorné.
  • velký stres: Stavba svépomocí je i velká psychická zátěž. Ne vždy jde vše podle plánů, a pokud nemáte se stavbou domů větší zkušenosti, budete narážet na hodně překážek, navýší se vám rozpočet o položky, které jste opomněli, a vyskytnout se mohou i další problémy.
  • vše nezvládnete: Počítejte s tím, že s největší pravděpodobností celý dům svépomocí nezvládnete. Na specializovanější činnosti si budete muset najmout odborníka. Vezměte to v potaz při stanovování rozpočtu na nemovitost.

Jak se nakonec rozhodnout?

Jak jsme si uvedli, stavba domu svépomocí má své výhody i nevýhody. Než se do ní pustíte, vše si dobře rozmyslete. Finanční úspora je lákavá, ale je nutné vědět, že na stavbu máte dostatek zručnosti, alespoň nějaké zkušenosti, pomocníky (nejlépe), ale i psychickou odolnost, čas a další vhodné podmínky.
Vše pečlivě naplánujte, sežeňte si dodavatele stavebního materiálu, plastových či hliníkových dveří, plastových či hliníkových oken. Připravte si rozpočet stavby, nezapomeňte na dopravu materiálů, může přijít vhod i půjčení dodávky. Vše dobře nastudujte, abyste na nějaké výdaje nezapomněli a i tak počítejte s tím, že cena bude nakonec vyšší. Poté si najděte nabídky kvalitních stavebních firem a realisticky zvažte, zda vám úspora za všechnu tu námahu stojí.

girlfriends, friendship, hug
Postavíte si dům svépomocí?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *