Jaké jsou výhody a nevýhody plovoucí podlahy

Přemýšlíte o tom, že si pořídíte plovoucí podlahu, ale ještě si nejste úplně jisti? Seznamte se s výhodami a nevýhodami této podlahové krytiny.

Podle čeho vybírat podlahové krytiny?

Před výběrem konkrétní podlahové krytiny vycházejte z vašich nároků i nároků daného prostoru. Důležitými vlastnostmi, které obvykle vyžadujeme, jsou bezpečnost, odolnost, dlouhá životnost, náročnost údržby, zdravotní nezávadnost, případně další.

Vybírejte i podle toho, jak je prostor namáhaný. Jiné nároky musí splňovat podlahy v ložnice a jiné v kuchyni. V nepolední řadě také zohledněte váš finanční rozpočet. Cenové rozpětí podlahových krytin je velké.

Plovoucí podlaha

Plovoucí podlaha si nese svůj název podle toho, že není pevně spojena s podkladem či vertikálními konstrukcemi. Říkáme, že je uložena tzv. plovoucím způsobem.
Plovoucí podlaha se vyrábí z různých materiálů. Nejrozšířenější jsou laminátové a dřevěné.

Mohou být různé kvality. Tu určuje nosná vrstva, ale i svrchní, která může tvořit více vrstev a tím je více odolná proti poškození. O kvalitě vám také hodně vypoví záruční lhůta, kterou vám prodejce na podlahu dává.

chairs, floor, furniture
Jaké jsou výhody a nevýhody plovoucí podlahy

Výhody plovoucí podlahy

Plovoucí podlahy mají zcela jistě mnoho výhod. Níže jsou vypsány ty nejzajímavější.

Akustická izolace

Nepřenáší se hluk z místnosti do ostatních částí domu. Konkrétně jde o kročejový hluk, který znají především lidé bydlící v panelových domech.

Rychlá montáž i demontáž

Montáž plovoucí podlahy je rychlá a nenáročná. Zvládne ji i šikovnější laik a další výhodou je, že se při její pokládce nenadělá příliš nepořádku. Omrzela vás plovoucí podlaha a chcete jinou? I demontáž je velmi jednoduchá.

Menší nároky na pevnost podkladu

Nemusíte podklad řešit tolik jako u některých jiných druhů podlahových krytin.

Jednoduchá údržba

Obecně se plovoucí podlahy čistí snadno a jednoduše. Nepoužívejte však příliš velké množství vody. Neznamená to, že když se vám trochu vody rozlije, zničí se. Pokud však na podlahu bude působit velké množství vody dlouho, pak ano (třeba při vytopení sousedy).

Vhodnost pro podlahové vytápění

Chcete mít podlahové vytápění? Ne všechny podlahové krytiny se na to hodí. Plovoucí podlaha ano.

Nevýhody plovoucí podlahy

Mezi nevýhody plovoucí podlah patří:

  • nehodí se do vlhkého prostředí: Především do koupelny či na záchod není tento typ podlahy vhodný. Přílišné vlhko plovoucí podlaze nedělá dobře. Vadí jí i sucho a velké výkyvy teplot.
  • nehodí se do namáhaného prostředí: Pokud vybíráte podlahovou krytinu do kuchyně, zvažte, je-li plovoucí podlaha skutečně vhodná. Jde o namáhaný prostor, kde nám častěji něco upadne na zem, a to by se časem mohlo na podlaze nepěkně podepsat.
  • pozor na bodové zatížení: Chcete-li mít v místnosti hodně těžký předmět, který způsobí bodové zatížení, například piano, volte raději jiný typ podlahy.
wooden floor, house, floor
Jaké jsou výhody a nevýhody plovoucí podlahy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *