Jak vybrat bezpečnostní dveře

Bezpečnostní dveře a bezpečnostní třídy

Bezpečnostní dveře jsou takové, které se oproti obyčejným hůře překonávají násilím. Měli byste vědět, že žádné dveře nejsou nepřekonatelné. Ovšem můžete výrazně snížit riziko vloupání.
Nakolik jsou dveře bezpečnostní, poznáte podle bezpečnostní třídy. Je jich 6 a označují se RC a číslem. Platí, že 1 jsou nejméně odolné a 6 nejvíce odolné. Nejvyužívanější jsou dveře s bezpečnostními třídami RC 2 až RC 4.

Sháníte-li dveře k zabezpečení vaší domácnosti, doporučuje se třída 3 nebo 4. Bezpečnostní třída musí být doložená platným certifikátem. Pořizujte proto dveře pouze s certifikací. Také musí mít čitelný výrobní štítek, ze kterého zjistíte nejen bezpečnostní třídu, ale i výrobce, výrobní číslo, původ, výrobní a zkušební normy a označení protipožární odolnosti.

Výběr bezpečnostních dveří

Při výběru dveří se kromě bezpečnostní třídy zaměřte i na další parametry. Kvalitní bezpečnostní dveře mají vyztuženou ocelovou konstrukci, ocelový plášť a rozvorový systém. I tak mohou být dveře designové pěkné, díky možnosti volby různé povrchové úpravy. Podstatné jsou také další bezpečnostní prvky. Kromě ocelové konstrukce mezi ně patří kvalitní zamykání a kování, bezpečnostní vložka, jistící čepy (mohou být pasivní či aktivní). Vložka i zámek by měly mít speciální ochranu.

Myslete i na zárubeň, která by měla být v místech zámku zesílená. Proto se doporučuje s dveřmi měnit zárubně. Vhodné je také volit dveře s více zamykacími systémy.
Důležité je samozřejmě oslovit kvalitního prodejce. Ten by vám měl umět poradit se všemi parametry výběru, se kterými si nevíte rady. Nechte si také zajistit odbornou montáž. Budete mít jistotu, že dveře budou fungovat přesně tak, jak mají.

V žádném případě se při výběru bezpečnostních dveří neřiďte pouze cenou. Na tomto místě se nevyplatí šetřit. Myslete rovněž na to, že i když budete mít majetek pojištěný, pojišťovna vám neproplatí škodu, nebude-li váš majetek kvalitně zajištěn proti vloupání. Obvykle pojišťovny vyžadují zabezpečení dveřmi 3. či 4. třídy. Kromě uvedeného nepodceňujte ani izolaci dveří. Vedle zvukové a tepelné je důležitá i protipožární izolace. Vhodné jsou dveře s požární odolností alespoň 30 minut.

Mezi výhody bezpečnostních dveří patří i zvuková odolnost, protipožární ochrana a tepelná izolace. Samozřejmě závisí na konkrétním typu. Máte zájem o dveře? Podívejte se na ceník bezpečnostních dveří. Dbejte i vy na to, aby vchodové dveře, které si pořizujete, splňovaly nejen vaše nároky na design, cenu a případně další, ale také, aby chránily členy domácnosti a váš majetek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *