Vybíráme kvalitní interiérové dveře

Interiérové dveře jsou rozmanité. Zrovna je vybíráte, nebo se v nich teprve snažíte zorientovat? Pojďme se podívat na jednotlivé typy a základní kritéria, podle kterých vybíráme interiérové dveře.

Typy interiérových dveří

Rozlišujeme několik základních typů interiérových dveří využívaných v domácnostech:

  • Otočné interiérové dveře: Jde o klasické dveře zavěšené na pantech. Rozlišujeme levé a pravé. Stále se hojně využívají a vyrábí se v mnoha variantách. Do menších bytů je však kvůli úspoře místa lepší volit posuvné či skládací dveře.
  • Posuvné interiérové dveře: Jsou oblíbené právě díky úspoře místa, ale jejich předností je i pěkný design. Posuvné dveře je možné posouvat podél stěny či se zasouvají do stavebního pouzdra. Druhá možnost je náročnější na stavební přípravu. Manipulace s dveřmi je nenáročná. Nevýhodou posuvných dveří je horší zvuková izolace a prostupnost pachů.
  • Shrnovací interiérové dveře: I se shrnovacími dveřmi ušetříte místo, a proto jsou oblíbeným řešením do menších prostor. Jsou levnější než posuvné dveře a jejich montáže je jednouchá. Na rozdíl od posuvných dveří však při jejich otevření vznikne menší průchod daný složenou harmonikou. Nemusíte však mít prostor na stěně pro jejich posouvání. Je tu menší tepelná a protihluková izolace.

Interiérové dveře dle materiálu

Interiérové dveře se vyrábí z různých materiálů a jejich kombinací. Pěknou a stylovou klasikou jsou dveře z masivu. Pro jejich výrobu se využívají různé dřeviny. Finančně jde o náročnější variantu. Levnější jsou dveře pokryté dýhou. Dekor dřeva vám nabídnou i laminované dveře, a to za ještě příznivější cenu. Samozřejmě si můžete zvolit i jiný dekor.

Levnou variantou jsou i fóliové dveře. Povrch dveří může být také lakovaný, s 3 D fólií a pěkně vypadá i kombinace se sklem. Nebo byste raději celoskleněné dveře? Materiálových možností je skutečně hodně.

Zvažte i vnitřní výplň dveří. Papírová voština je levnou klasikou zajišťující nízkou hmotnost dveří. Z dalších možností to je děrovaná dřevotříska či plná dřevotříska pro větší odolnost.

Další kritéria při výběru interiérových dveří

Z dalších kritérií se při výběru interiérových dveří soustřeďte ještě na:

  • Design : Díky velké variabilitě dveří i možnosti nechat si vyrobit dveře na míru si snadno vyberete design, který bude ladit s podlahou a celkově s vaším interiérem.
  • Cena: Jak jsme si už uvedli, modely interiérových dveří jsou skutečně velmi rozmanité a široké je i jejich cenové rozpětí. Proto si nejdříve stanovte rozpočet.
  • Montáž: Zatímco některé druhy dveří si šikovnější kutil namontuje sám, u jiných se vyplatí zajistit si odbornou montáž.
  • Zárubně: Zvažte, jestli necháte stávající zárubně, nebo zvolíte nové. Staré zárubně je také možné nově obložit. Mohou být i skryté.
door, contemporary, inside
Vybíráme kvalitní interiérové dveře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *