Vybíráme materiál kuchyně

Možnosti při výběru materiálu pro kuchyň

Pojďme se podívat na konkrétní materiálové možnosti, které při výběru kuchyně máte.

Laminát

Laminátové kuchyně jsou nejrozšířenější. Představují možnost pořídit si moderní kuchyni za relativně málo peněz. Kromě příznivé ceny vás potěší široký výběr z rozmanitých dekorů (včetně imitací, pěkně vypadá třeba imitace dřeva), nenáročná údržba a odolnost vůči mechanickému poškození. Nevýhodou však je menší odolnost vůči vodě a páře.

Dřevo

Dřevo je klasickým materiálem mající velmi pěkný design a další výhody, které z něj dělají jedinečný materiál. Své nevýhody však má. Kromě poměrně vysoké ceny musíte počítat i s náročnější údržbou. Rozhodnete-li se pro dřevěnou kuchyň, je důležité opravdu nešetřit a mít jistotu, že je linka vyrobená z dostatečně vyschlého dřeva.

Dýha

Základem kuchyňského nábytku jsou různé desky (často dřevotřískové), u nichž dýha tvoří horní část.
Dýha dodává kuchyni hřejivý a pěkný design typický pro masiv, který je však mnohem dražší. Můžete si také vybírat z různých odstínů. Stejně jako dřevěné kuchyně jsou však náročnější na údržbu. Na druhou stranu dojde-li k poškrábání dveří, dřevo či dýha se dají opravit.

MDF desky

I tato varianta je poměrně rozšířená. MDF je zkratkou pro polotvrdé vláknité desky, které se vyrábí z dřevních surovin.
Desky se dají různě upravit a mohou mít rozmanité vzory. Na rozdíl od lamina jsou odolnější vůči vodě a párám. Vyrábí se v různých povrchových úpravách. Dávají vám tak široké možnosti ohledně designu.

Fólie

Při výrobě kuchyní se také hodně využívá PVC folie. Potahují se jí především dveře a díky ní máte široké designové možnosti. Velmi pěkné jsou folie s imitací přírodních materiálů. Mnohdy rozdíl na první pohled nerozeznáte. Nevýhody fólií je, že na rozdíl od skutečného dřeva či dýhy se při poškození nedají opravit. Fóliové kuchyně jsou jednoduché na údržbu.

Lak

Lak se nanáší na podkladovou desku. Lakování umožňuje výběr z různých designových možností a tyto kuchyně vypadají velmi elegantně a jsou moderní. Můžete volit lak v lesku. Toto řešení působí luxusním dojmem, ale je třeba počítat s většími nároky na údržbu. Jsou na něm více vidět otisky.

Kombinace materiálů

Kuchyně se vyrábí i v různých kombinacích materiálů. Kromě výše uvedených materiálů se v moderních kuchyních využívá také sklo a kov.

Podle čeho vybírat materiál pro kuchyni

Materiál, ze kterého bude kuchyň vyrobená, volíme především podle designových nároků a ceny. Zatímco kuchyně z laminátu či folií jsou levnějším řešením, nedáte-li dopustit na masiv, budete si muset připlatit. Při výběru však berte v potaz i údržbu kuchyňské linky.
Kromě materiálu pro celou kuchyni také zvažte, z čeho by měla být pracovní deska. I zde vám zřejmě bude záležet na designu, ale také počítejte s tím, že jde o velmi zatěžovanou část kuchyně, která by měla být odolná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *