Vybíráme myčku na nádobí

Myčka je dnes běžnou součástí většiny moderních kuchyní. Možná si ani vy život bez ní nedokáže představit, ale třeba teprve sháníte vhodný model do vaší domácnosti. Podle čeho ji vybírat?

Myčka a její výhody

Myčka nádobí je zařízení, které v posledních letech usnadňuje mytí nádobí ve stále více domácnostech. Připojuje se k vodovodu, elektřině a odpadu a její fungování je jednoduché.
Nádobí naskládáte do myčky, dáte čisticí prostředek a nastavíte příslušný program.
Nádobí se čistí proudem horké vody, která se rozprašuje a rozstřikuje uvnitř myčky, rozpouští se saponát a nádobí se čistí. Pak se ještě několikrát oplachuje, voda se odčerpá a nádobí vysuší. Vy už ho pak jen seberete a dáte na své místo.
Myčka představuje velkou úsporu času, a když si ji dobře vyberete a správně používáte, budete šetřit i vodou.
Nevýhodami myčky může být menší možnosti umístění v malé kuchyni a některé nádobí je lepší v ní nemýt.

Podle čeho vybírat myčku?

Máte jasno, že i vy chcete v kuchyni myčku? Přibližme si parametry, které byste při výběru měli brát v potaz:

  • typ: Myčky na nádobí dělíme na vestavěné a volně stojícíVestavěnou myčku si lidé pořizují při rekonstrukci celé koupelny. Výhodou je, že se vejde do linky a její dvířka budou v designu kuchyně. Vypadá to pěkně. Volně stojící myčku si můžete umístit v kuchyni kdekoliv, kde je přístup k rozvodu odpadu a vody.
  • velikost: Rozmyslete si, jak velkou myčku doma potřebujete. Velikost se bude odvíjet od počtů členů domácnosti, jak často doma vaříte, ale i podle toho, kolik kusů nádobí vlastně doma máte. Rozlišujeme tři velikosti myček. Podle toho se do ní vejdou čtyři sady, devět sad či dvanáct a více sad nádobí.
  • funkce myčky: Myčky mají základní programy, kterými jsou předmytí, mytí, intenzivní program, auto program atd. Některé přístroje jsou vybaveny i dalšími funkcemi, například fuzzy logic (myčka pozná počet kusů nádobí a jejich zašpinění a podle toho volí správnou teplotu, množství vody a další aspekty), odložené mytí (můžete si nastavit, kdy se má automaticky zapnout myčka), program pro intenzivní mytí, noční program (se sníženou hlučností) atd.
  • energetická náročnost: Energie jsou drahé, a tak se o energetickou náročnost určitě zajímejte. Zaměřte se na myčky s co nejmenší spotřebou elektrické energie. Energetickou náročnost poznáte podle štítku. Důležitá je samozřejmě i spotřeba vody.
  • vnitřní uspořádání: Vnitřní prostor může být také různě uspořádaný a existují i rozmanité doplňky, které vám umožní lépe využit prostor myčky. Mezi ně patří odnímatelné koše, držáky na příbory atd.
  • hlučnost: Pořídíte-li si myčku s co nejmenší hlučností, nebudete se muset bát, že vyrušíte sousedy v pozdějších hodinách a rušit nebude ani vás. Myčky mají obvykle hlučnost kolem 50 dB. Mají-li funkci noční provoz, dostanete se na nižší hlučnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *