Chystáte se na zateplení fasády domu?

Zvažujete zateplení fasády domu? Jaké jsou výhody, co vás nepotěší a jaké systémy a materiály se pro zateplení využívají? Pojďme si tuto problematiku nastínit.

Proč zateplit fasádu domu

Zateplování fasády je stavební úpravou, ke které mnozí majitelé nemovitostí (rodinných domů, ale i komerčních objektů) přistupují především kvůli úspoře energie. Zateplení fasády se pozitivně odrazí na vašich účtech za vytápění. Budete si také moci pořídit zdroj tepla s nižším výkonem např. infratopení a zkrátíte si topnou sezónu.

Další výhodou je zhodnocení nemovitosti. Kvalitní zateplení mimo jiné zabraňuje vzniku plísní, odstraňuje tepelné mosty a snižuje se riziko poruchy povrchu fasády, ke kterému dochází kvůli promrzání či přehřívání. Obvykle má zateplení rovněž estetický význam.

A má zateplení fasády nějaké nevýhody?

A teď k nevýhodám… Zřejmě se vám nebude líbit poměrně vysoká cena za zateplení fasády. Investice se vám sice časem vrátí díky úsporám za energii, ale doba návratnosti je poměrně dlouhá.
Počítejte také s náročností realizace, ale i příprav k zateplení fasády. Velký pozor si dejte při výběru firmy. Jejich kvality jsou různé, a pokud nedodrží dané technologické postupy, zateplení fasád vám nepřinese výše zmiňované výhody.

Možnosti zateplení fasády domu

Nyní si přiblížíme možnosti vnějšího zateplení domu. Je zde i možnost vnitřního zateplení, ta je však méně rozšířená. Mimo jiné kvůli tomu, že se sníží plocha obytného prostoru. Vnitřní zateplení se volí především v případě, že dům má historicky cennou fasádu.

Vraťme se však k vnějšímu zateplení fasády. Rozlišujeme dvě hlavní technologie.

Kontaktní způsob zateplení

Kontaktní zateplení je více využívané díky snadnější realizaci. Izolující materiál je u tohoto sytému připevněn k podkladu. Provádí se při rekonstrukcích i u novostaveb.

Mezi výhody tohoto systému patří menší tloušťka izolace, dobré vlastnosti, celková nenáročnost a jednoduchá údržba. Z nevýhod si uveďme nutnost pevného a únosného podkladu a pracnost, jsou-li zdi členité. Zateplení tímto způsobem lze provádět pouze za dobrého počasí. Zdi nesmí být vlhké.

Pro kontaktní zateplení je možné využívat různých materiálů. Tím nejčastějším je pěnový polystyren.

Odvětratelný způsob zateplení

Jak název napovídá, u tohoto způsobu zateplení je mezi vnější fasádou a izolantem odvětraná vzduchová mezera. Montáž tedy neprobíhá přímo na stěnu fasády, ale připevňuje se ke speciálnímu roštu. Mezery mezi vrstvami zabraňují hromadění vlhkosti.

Tento systém zateplení fasády lze realizovat i v zimním období či u objektů s vyšší vlhkostí. I zde jsou výhodami dobré izolační vlastnosti, snadná údržba atd. K odvětratelnému způsobu zateplení se používá hlavně minerální vata (ve tvaru desek).

facade insulation, home construction, house
Chystáte se na zateplení fasády domu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *