Bydlíte v bytě? Pak se jistě také někdy potýkáte s hlukem od sousedů. A nemusí to být pouze v případě, že máte hlučné sousedy. Stěny jsou zkrátka tenké. Jak tento problém vyřešit? Zvažte odhlučnění bytu. Jak na to?
Odhlučnění bytu
Lidé mají různé nároky na bydlení – někteří větší, jiní jsou skromnější. Jistě se však shodneme na tom, že k pohodlnému bydlení potřebujeme klid. A to je také důvodem, proč se hodně lidí pustí do odhlučnění bytu, respektive nechá si na to najmout firmu. Kvalitní stavební firma by vás měla seznámit s možnostmi odhlučnění, používanými materiály a doporučit nejlepší způsob pro vás s ohledem na prostor, vaše finanční možnosti, případně další aspekty. Šikovnější kutilové se však mohou do odhlučnění bytu pustit sami. Troufnete si na to?
Možnosti odhlučnění bytu
Při plánování odhlučňování bytu je třeba uvědomit si, že se hluk šíří po celé konstrukci bytu. Proto je nejlepší zaměřit se na všechny její části. Pojďme si přiblížit, jak odhlučnit stěny, strop a podlahu.
Odhlučnění stěny
Šíří-li se hluk od sousedů vedle na patře, měli byste se především zaměřit na odhlučnění stěn. V tomto případ je možné použít izolační panely, které se obvykle lepí na zeď. Další možností jsou akustické předstěny. Izolačních materiálů je na trhu poměrně mnoho.
U obou možností však přijdete o kousek obytného prostoru (u druhé možnosti o větší), takže bojujete-li doma s každým centimetrem, je na místě systém odhlučnění dobře promyslet.
Odhlučnění stropu
Nejúčinnějším řešení je domluvit se sousedem, aby si on nechal izolovat podlahu. Ovšem ne vždy je tato domluva možná, a proto na řadu přistupují jiné možnosti – v rámci vašeho bytu.
Snad nejčastějším řešením odhlučnění stropu je využití sádrokartonových podhledů. Do nich se obvykle přidává izolační vrstva tvořená nejčastěji minerální vlnou či akustickou pěnou.
Kromě toho, že vám toto řešení přinese více klidu, zakryjete i případné nedostatky prostoru a velmi pěkně vypadá, když zabuduje do podhledu osvětlení. Dodáte svému bydlení na modernosti.
Kromě bezkontaktních sádrokartonových podhledů máte možnost zvolit zvukotěsné desky (obvykle polystyrenové desky), které se lepí přímo na strop.
Odhlučnění podlahy
Pro podlahu se užívá tzv. kročejová izolace. Ta si poradí i s hluky o nízké frekvenci jako je dupot, chůze či bouchání. Zvolíte-li jinou izolaci než kročejovou, těchto zvuků se nezbavíte.
Odhlučnění stropu je vhodné pro ty, kteří mají hlučné spodní sousedy, ale i v případě, že jste hluční vy a nechcete, aby si na vás sousedé chodili stěžovat.
Při odhlučňování však nezapomínejte ani na dveře na okna. Tato opatření mohou zároveň snížit únik tepla, což se pozitivně odrazí na vašich nákladech za vytápění. Odhlučnění bytu vám do domácnosti přinese více klidu. Ovšem nepočítejte s tím, že byste neslyšeli už žádné zvuky od sousedů. Odhlučnění pomůže, ale zázraky neumí.