Jakou sedací soupravu do obýváku?

Účel použití sedačky

V první řadě promyslete účel použití. Sedačka je na…sezení. To je jasné, ale podstatné je zvážit, kolik osob bude na ní sedávat. Podle toho zvolíte vhodnou velikost. Samozřejmě při rozhodování o tomto parametru je nutné vycházet rovněž z dispozic místnosti. Zohledněte i to, že před sedačkou musí být dostatečný prostor pro chození.

Pokud u vás často někdo přespává, bude pro vás vhodný rozkládací model. Nedostatek místa můžete pro změnu vyřešit sedací soupravou s úložným prostorem.

Za zvážení stojí také to, jak výrazným prvkem v místnosti nábytek bude. Obvykle tvoří její dominantu, ale nemusí to tak být vždy.

Další kritéria výběru

Při výběru té správné sedací soupravu zohledněte i další kritéria, především:

  • tvar: I zde je nutné vycházet nejen z vašich představ a počtu členů domácnosti, ale také z prostoru. Máte-li málo místa, musíte více promyslet jeho efektivní využití. Vhodné jsou rohové sedačky. Díky nim využijete i místo, které by jinak zůstalo ladem. Ve velkých prostorách naopak pěkně vynikne sedačka do U. Dopřeje vám dostatek pohodlí a vypadá dobře. Klasikou je „I“. Nebo si necháte vyrobit nábytek na míru?
  • materiál potahu a barva: Potahovým materiálem může být kůže, umělá kůže, textil atd. Co se líbí vám? Než se však nechte unést svým vkusem, vezměte v potaz váš životní styl, respektive členy domácnosti. Máte-li psa, nebo kočku, není vhodné volit kůži, kterou by mohla zvířata poškrábat. Pro malé děti nejsou zase vhodné světlé barvy. Celkově bude nejlepší zvolit omyvatelný potah, nebo takový, který se dá ze sedačky sejmout.
  • celkový design: Vycházejte z celkového vzhledu vašeho domova. Upřednostňujete klasický, či moderní nábytek? Celkově můžete mít interiér zařízený v různých stylech – Provence, rustikální, ultramoderní, skandinávský atd.
  • pohodlnost: Pro starší lidi je praktičtější vyšší nábytek usnadňující posazování se i zvedání. Nižší sedačku ocení zase rodiny s malými dětmi (samy si na ní vylezou). A vyhovuje vám více tvrdší, nebo měkčí sezení? Nejlepší je, když si sedací soupravu vyzkoušíte.
  • konstrukci: Je různá a určitě se o ní zajímejte. Určuje kvalitu výrobku. Konstrukce může být z plastu, měkkých či tvrdých dřevin, z oceli a různá je i výplň. Zajímejte se o způsob upevnění. Pozor na slepení. Obvykle nevydrží dlouhou dobu.
  • cenu: Sedačky se vyrábí v širokém cenovém rozpětí. Proto si předem vymezte, kolik do výrobku chcete investovat.
  • výrobce a prodejce: Zjistěte si něco více o firmě, od níž chcete nakupovat. Vhodné je oslovit výrobce a prodejce v jedné osobě, samozřejmě nejlépe takového, který své práci rozumí a dokáže vám poradit.

Už víte, jaké nároky máte na novu sedačku a co vám vaše prostory i rozpočet dovolí? Pak už zbývá oslovit seriózního prodejce a vybrat si konkrétní model.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *