Saunování je zdravé a je i příjemným relaxem. Chodíte se saunovat? A co takhle si pořídit saunu domů. Seznamme se s možnostmi venkovní sauny.
Proč si pořídit venkovní saunu
Proč si pořídit venkovní saunu? Budete mít více pohodlí, soukromí a získáte možnost efektivně relaxovat, kdykoliv budete chtít. A jaké jsou obecné výhody saunování? Nejenže si příjemně odpočinete a zbavíte se stresu, ale také má saunování pozitivní vliv na vaše fyzické zdraví, např. uvolnění dýchacích cest, detoxikace a prokrvení organismu, zvyšování obranyschopnosti, zmírnění bolesti kloubů a svalů, činnost srdce, vláčnější pokožka atd. Je však si uvědomit, že saunování není pro každého. Máte-li nějaké zdravotní problémy, poraďte se s lékařem.
Možnosti venkovní sauny
Domácí sauna vám dopřeje větší pohodlí, více času na saunování, ale také soukromí, které mnohým v saunách chybí. V současné době si lidé mohou pořídit domů vnitřní i venkovní saunu. Chcete-li si užívat klasického finského saunování se vším všudy, je lepší volit venkovní saunu.
Venkovní sauna je v podobě domku, ve kterém je potírna a nejlépe by tam mělo být i místo na odpočinek. A otužování? Samozřejmě by bylo ideální skočit do sněhu či do ledového jezera, ale takovou možnost má málokdo. Přímo v saunovém domku si můžete zařídit místo pro ochlazování (káď, sprcha atd.). Někteří mají ochlazovací místo před domkem.
Méně pohodlnějším řešením je přebíhání do domu. V tom případě situujte saunu blízko domu, kam se zřejmě budete chodit osvěžovat do sprchy. Pokud možno, zajistěte si dostatek soukromí. Umístění je důležité také s ohledem na přívod elektřiny.
Saunové domky se prodávají v různých stylech, velikostech a samozřejmě si můžete koupit speciální nábytek a další příslušenství. Je možné si je objednat u různých firem. Zajímejte se vždy o reference, záruku a co vše je v ceně – vybavení, montáž, dopravy. Kromě praktického hlediska, dbejte i na estetiku. Saunový domek by měl korespondovat se vzhledem vašeho domu. Také vyžaduje stavební oznámení, ohlášení či povolení. Konkrétní úkon záleží na velikosti stavení.
Venkovní sauna svépomocí
Šikovní kutilové se mohou pustit do výstavby venkovní sauny svépomocí. Připravte si plány, vše dobře promyslete a především vybírejte kvalitní materiál, který se hodí pro výstavbu sauny. To znamená, že musí být nejen celkově kvalitní a trvanlivý, ale také odolný vůči vyšším teplotám. Z tohoto důvodu se pro vnitřní obložení sauny volí kanadská borovice, aromatický cedr, topol, severský smrk atd.
Existuje i řešení na půl cesty mezi dodáním saunového domku na míru a jeho postavení svépomocí. Je jím možnost koupě sauny v podobě sendvičových dílů. Ty snadněji sestavíte dohromady a na ně už jen nasadíte střechu.