Chcete si pořídit francouzská okna? Co byste měli vědět

Pořizujete si nový domov, nebo rekonstruujete ten stávající? Přemýšlíte, co by vašemu bydlení nemělo chybět? Toužíte-li po moderním designu, ale i pěkném výhledu, možná zvažujete francouzská okna. Nejste si však jisti? Pojďme si shrnout výhody a nevýhody.

Co jsou francouzská okna?

Nejdříve si ve stručnosti shrňme, co jsou francouzská okna. Jde o typ oken, která se od těch běžných liší tím, že má spodní hranu společnou s podlahou. Perfektně se hodí, chcete-li jím vyřešit plynulý přechod na terasu, či zahradu.

Pokud se rozhodnete, že budou „slušet“ i vašemu domovu, promyslete, jaké konkrétně zvolit. Okno může být členité, ale nemusí. Jednotlivé varianty se dále liší materiálem, způsobem otevírání i dalšími aspekty.

Výhody a nevýhody francouzských oken

Toto řešení je v současně době oblíbené. Vypadá opravdu velmi pěkně a přináší vám i další výhody. Díky tomuto řešení vytvoříte vzdušný a otevřený prostor. Opticky ho zvětšíte a získáte také více světla. Máte-li menší děti, oceníte i to, že z domu na ně lépe vidíte.

Pokud se rádi díváte z oken, celkově si budete užívat většího výhledu. V chladnějších měsících oceníte také rychlejší provětrání místností. Tím vám z domu nebude unikat teplo (neochladí se stěny) a ušetříte tak za něj. Ovšem, aby tomu skutečně tak bylo, zajistěte si vhodnou tepelnou izolaci (při koupi se zaměřte na koeficient prostupu světla, měl by být co nejmenší), způsob vytápění, ale i stínění, třeba v podobě rolet. Slunce opírající se do okna by jinak mohl narušit komfort vašeho bydlení.

Z nevýhod si uveďme relativně vysoké pořizovací náklady (odvíjí se od konkrétního výrobku i od stavebních úprav nutných k realizaci) a nedostatek soukromí.

Pro koho jsou francouzská okna vhodná

A pro koho jsou tedy francouzská okna? To vyplývá již z výše uvedených výhod a nevýhod. Pokud chcete provzdušnit a proslunit svůj domov a líbí se vám jejich moderní design, jistě o nich uvažujete. Než se však definitivně rozhodnete, měli byste vyřešit jejich dokonalou tepelnou izolaci a vytápění. Je zřejmé, že „klasické“ radiátory pod parapetem v tomto případě nepřichází v úvahu. Optimálním řešením je podlahové vytápění. Zajímavé jsou také postranní designové radiátory.

Pokud se pro francouzská okna rozhodnete, nezapomínejte ani na pravidelnou péči o ně. Nyní nemáme na mysli pouze mytí (i když samozřejmě zašlá a šmouhatá okna celý jejich efekt pokazí), ale především kontrolu těsnění, seřízení kování atd.

Rozmyslet byste si je měli také v případě, že máte hned u domu silnici, či cestu, po níž chodí hodně lidí, alespoň chcete-li si zachovat soukromí.

Už víte, zda jsou francouzská okna i pro vás tou správnou volbou, která vám přinese přesně to, co od svého bydlení požadujete?

One thought on “Chcete si pořídit francouzská okna? Co byste měli vědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *