Jak vybrat kvalitní postel

V posteli trávíme zhruba třetinu dne, a proto by nám měla být pohodlná a podporovat kvalitní spánek nutný pro regeneraci našeho organismu. Jak takovou postel vybrat?

Kvalitní postel pro lepší spánek

Problémy se spánkem má v dnešní době mnoho lidí. Samozřejmě na vině není jen nekvalitní postel, ale proč s ní nezačít. Změnu provedeme snadněji, než přemýšlet, jak se zbavit třeba pracovních stresů, které nám také mohou bránit ve zdravém spánku.

Při výběru postele se nedívejte proto jen na cenu, ale celkově zkoumejte její kvalitu a další parametry.

bedroom, interior design, modern bedroom interior

Kritéria výběru kvalitní postele

Při výběru postele mějte na mysli především následující kritéria:

  • Typ postele: Sháníte postel manželskou, jednolůžkovou nebo postel pro vašeho malého potomka? Možná máte malý dětský pokoj a dva potomky. V tom případě můžete zauvažovat nad patrovou postelí.
  • Rozměry postele: Postel by měla být dostatečně dlouhá, aby umožňovala člověku ležet bez pocitu stísněnosti. Pohodlná postel je o 25 cm delší, než je vaše výška. Dostatečná by měla být i šířka. Minimální šířka pro jednolůžkovou postel je 82 cm, ale klidně si pro více pohodlí kupte širší. Dvojlůžko by mělo být minimálně 140×200 cm.
  • Materiál a jeho tloušťka: Postele se vyrábí z různých materiálů. Nejlevnější jsou postele z lamina. Jejich výhodou je sice nižší cena, ale mají také menší životnost. Jednotlivé modely z lamina se mohou také kvalitou velmi lišit a je obtížné poznat kvalitní a méně kvalitní lamino. Delší dobu vydrží postele z masivního dřeva. Mohou být z měkkých i tvrdých dřevin. Je zřejmé, že postele z tvrdých dřevin jsou pevnější, ale také dražší. Hledáte-li kompromis mezi laminem a masivním dřevem, zaujmou vás dýhované postele. Kromě druhu materiálu se při výběru postele zaměřte i na jeho tloušťku. Jen, když bude dostatečná, zajistí vám pevnost a konstrukční stabilitu. Stranice, čelo a bočnice by měly mít tloušťku alespoň 2,5 cm.
  • Úložný prostor: Některé postele nabízí úložný prostor, jiné ne. Zvažte, zda ho potřebujete. Záleží na tom, jak jste na tom s prostorem. Pokud bojujete s místem, oceníte ho. Někdy je možné problematiku nedostatku místa vyřešit úložnými boxy umístěnými pod postelí.
  • Bbezpečnost: Je dána především konstrukčním spojením, které zajistí stabilitu. Kupujete-li dětskou postel, soustřeďte se ještě na další prvky bezpečnosti.
  • Rošty a matrace: Můžete mít nejkvalitnější rám postele, ale stejně vám nezajistí bezproblémový spánek, pokud si neopatříte rovněž kvalitní rošt a matraci. Výběr je velký a vždy vycházejte ze svého zdravotního stavu i ostatních nároků. Volte pečlivě a nesnažte se ušetřit za každou cenu.

Dejte si záležet na výběru postele. Trávíme v ní příliš času, než abychom si mohli dovolit její volbu podcenit.

bed, bedroom, carpet
Jak vybrat kvalitní postel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *