Bojujte s plísněmi

Máte doma vlhko? Pak je váš byt či dům ohrožený plísní. A možná se už dokonce objevila. Rozhodně ji nepodceňujte, nejenže ničí stěny, ale také ohrožuje naše zdraví. Jak ji předejít, případně s ní účinně bojovat?

Proč bojovat s plísněmi

Plísně rozhodně nejsou něčím, co byste měli doma tolerovat. Hyzdí stěny, zmenšují hodnotu bytu či domu a v neposlední řadě negativně působí na naše zdraví. Mezi nejvíce ohrožené patří starší lidé a malé děti. Uvolněné spory totiž dýcháme, což může mít za následek rozvoj alergie (některé zdroje uvádí, že i astmatu). Mohou vás pálit oči, bolet hlava, případně se objevují i další potíže, které často s výskytem plísní ani nespojujeme.

Snižte vlhkost

Živnou půdou pro plísně je vlhké prostředí. Optimální vlhkost je cca od 40 do 60 %. Větší se už zpravidla projeví mokrými fleky (především v koutech) a zde je už jen krůček k vytvoření plísně.
Vlhkost změříte vlhkoměrem. Je zabudován i v meteorických stanicích či některých hodinách. Samozřejmě v pořádku nejsou ani příliš nízké hodnoty. V takovém případě se vám bude hůře dýchat a může vás škrábat v krku, pálit oči atd.

A jak vysoké hodnoty snížit? Nejjednodušší je začít pravidelně větrat, a to i v zimě. V chladných měsících se doporučuje rychlé a intenzivní větrání, které netrvá déle než 10 minut. Vymění se vzduch, ale neochladí stěny. Nebude tak zvyšovat náklady na vytápění. Existují také různé pohlcovače vlhkosti, nebo přímo odvlhčovače.

Prevencí proti plísní je také neumisťovat nábytek a další věci těsně ke stěnám. Důležité je totiž, aby kolem zdí mohl proudit vzduch.

Dále pravidelně kontrolujte riziková místa (rohy místností, sklep, koupelnu atd.), nesušte prádlo v bytě (především je-li malý), mějte digestoř, místnosti bez oken opatřete odvětrávacím systémem, zamezte rosením oken (nejlépe s pomocí odborníka).

Když už se plíseň objeví

Objevila se u vás doma plíseň? Snažte se ji co nejrychleji zlikvidovat. Nikdy se ji však nesnažte odstranit suchou cestou. Akorát byste rozvířili její spory, což není dobré. Budete je vdechovat a navíc se tak mohou plísně množit.

Pořiďte si pro tyto účely nějaký biocidní přípravek, tedy takový, který je určený k hubení škodlivých organismů. Vždy postupujte podle návodu. Obvykle aplikátorem nastříkáte, necháte působit a poté setřete. Jde poměrně o agresivní prostředek, takže větrejte a dejte si pozor i na oblečení, ruce, obličej.

A co když se vám nepodaří touto cestou plísně zlikvidovat? Zkuste přípravek použít opakovaně. Nepomůže-li ani to, je třeba odstranit omítku a aplikovat novou s biocidem. Ani to nepomohlo? Pak je něco špatně v konstrukci stavby a vy, respektive odborník, musí pátrat, co je konkrétní příčinou a poté navrhnout vhodné řešení. Někdy stačí obnovit izolaci, jindy je boj se škůdcem ještě náročnější.

A co vy? Žijete doma ve zdravém prostředí, nebo se zrovna potýkáte s plísněmi?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *