Už máte rekonstrukci bytového jádra

Nároky lidí na bydlení se postupem času mění. To, co nám vyhovovalo před 30 let, s tím si dnes nevystačíme. A co když bydlíme v panelovém domě, který je starší? Měla by na řadu přijít rekonstrukce. Rozšířená je rekonstrukce bytového jádra.

Bytové jádro

Byty mohou mít různé typy bytových jader – do písmene T, H, E, F, U… Od konkrétního typu se poté odvíjí možnosti rekonstrukce, jejich náročnost a s tím samozřejmě i cena. Tu rovněž ovlivní použitý materiál, případně další aspekty.

Rekonstrukce bytového jádra

V rámci rekonstrukce bytového jádra dochází k jeho výměně. V panelovém domě je obvyklá výměna umakartového jádra za zděné. Častým požadavkem je posunutí nenosné příčky, čímž můžete zvětšit prostor, obvykle koupelnu. Původní koupelna v panelovém bytě je obvykle příliš malá.

Možnosti rekonstrukce jsou zpravidla široké. Proto vždy předem vše zvažte a určitě si na rekonstrukci připravte rozpočet. Mnohé firmy vám vypracují návrhy s 3D vizualizací, která zkonkrétní vaší představu. Celkově stavební společnost dobře vybírejte. Jejich kvalita se značně liší. Při domlouvání spolupráce se zajímejte, co vše je započteno v ceně, jaké budou používané materiály, může-li dojít k navýšení rozpočtu atd.

Náročnost rekonstrukce bytového jádra také rozhoduje o tom, zda musíte mít stavební ohlášení, povolení či zda se bez těchto úředních dokumentů obejdete. Nemusíte se jimi zabývat, zachováte-li původní dispozice a při výměně stěn jádra zvolíte materiál o stejné hmotnosti, jakou měl původní.

person standing in the middle of the room

Kdy se přistupuje k rekonstrukci bytového jádra

Ještě máte původní bytové jádro, přemýšlíte o jeho rekonstrukci, ale nejste ještě úplně rozhodnutí? Lidé k ní přistupují zpravidla z důvodu svých vyšších nároků na bydlení.
Mají-li umakartové jádro, volí rekonstrukci i z hygienických důvodů. Celkově je umakart zastaralý, náchylní k poškození, často do něj zatéká (riziko plísní) a má nedostatečné zvukově-izolační vlastnosti.

Dále lidé přistupují ke změně, jsou-li pro ně stávající prostory nevyhovující. To se obvykle týká koupelny, kterou lze rekonstrukcí zvětšit – posunutím jádra, případně i spojení koupelny s WC (ne každý tento krok doporučuje).

Když už se pouštíte do rekonstrukce bytového jádra, je vhodné zajistit nové rozvodny elektroinstalace, která je často také nedostatečná. Uvažte, kolik elektrických spotřebičů se používalo před 30 lety a kolik dnes. Obvykle se provádí rovněž nové rozvody teplé a studené vody a odpadů.

Shrnutí výhod bytového jádra

  • přizpůsobení bydlení moderním nárokům,
  • zajištění lepších hygienických podmínek,
  • moderní design,
  • možnost zvětšit prostor posunutím příček,
  • zvýšení zvukové izolace,
  • příležitost pro celkovou změnu vašeho stylu bydlení.

a room with a radiator and a window

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *