Jaký nábytek na vaši zahradu?

Venkovní posezení u kávy či grilvačka jsou v letních dnech velmi příjemným zpestřením. Máte pro tyto účely vhodný nábytek, nebo se ho zrovna chystáte koupit? Pojďme se podívat, jaké jsou materiálové možnosti a co byste ještě měli před koupí zvážit.

Dřevěná klasika

Pokud máte rádi přírodní materiály a v tomto duchu chcete ladit i svou zahradu, volte dřevěný nábytek. Jde o klasiku, která vypadá pěkně a pokud si dobře vyberete, můžete se spolehnout i na kvalitu.

Cena se odvíjí od zvolené dřeviny a dalších parametrů. Chcete-li, aby vám nábytek co nejdéle vydržel, volte spíše tvrdší dřeviny. Ovšem počítejte s vyšší cenou.

Mějte však na paměti, že o dřevěné stoly a židle je třeba pečovat (nátěry, impregnace). Konkrétní nároky ohledně péče, ale i náchylnost k plísním, vlhku atd. rovněž určuje zvolená dřevina.

Elegantní kov

Kovový zahradní nábytek najdete v různých designech, takže jistě objevíte typ, který se bude hodit i na vaši zahradu. Z kovů je rozšířený především hliník. Ovšem nepředstavujte si takový ten klasický levný nábytek z dob minulých. Dnes se židle a stoly vyrábí z kvalitního hliníku. Abyste byli s kvalitou skutečně spokojeni, zajímejte se o tloušťku trubek. Měla by být přes 1 cm. Hliník je lehký, dobře vypadá a má i další pozitivní vlastnosti. Nevýhodou je jeho chlad.

Možná vám padne do oka ocelový nábytek. Je nenáročný na údržbu, dlouho vydrží a odolá vlivům přírody. Snad jediným negativem je, že vodí teplo, takže v létě vás bude příliš hřát, při chladnějším počasí studit. To se však dá vyřešit podsedáky.

table and benches, garden furniture, cast iron

Levný plast

Chcete-li na zahradním nábytku co nejvíce ušetřit, sáhněte po plastovém. Ovšem ani tak nevybírejte mezi úplně nejlevnějšími kusy, s největší pravděpodobností by se to odrazilo na kvalitě. Krom nízké cen má tento materiál i další výhody – lehkost, skladnost, snadnou údržbu, výběr z různých barev. Ovšem počítejte i s negativy – nižší nosnost, menší odolnost vůči přírodním vlivům (především mrazu). Obvykle je nižší i životnost.  Konkrétní vlastnosti, ale i cena se odvíjí od toho, z jakého plastu nábytek zvolíte. Najdete i vcelku bytelné kusy.

seat, chairs, tables

Další materiály

Kromě výše uvedených materiálů seženete i další. Zajímavý je třeba ratan. Vypadá velmi pěkně, je lehký, pružný, pevný, prodyšný, ale je třeba ho bránit před vodou. Je náchylnější k plísním. Nevýhody přírodního materiálu řeší umělý ratan.

Jistou možnost představuje také betonový nábytek. Že si hned představíte klasické lavičky v parcích? Vaše betonové vybavení může vypadat mnohem lépe. Vyrábí se v různých designech. Oceníte především dlouhou životnost a nenáročnou údržbu. A samozřejmě materiály lze různě kombinovat. I to vypadá velmi pěkně.

Podle čeho ještě vybírat zahradní nábytek

A jak vybrat materiál i konkrétní model tak, abyste byli spokojeni? Promítněte do volby nejen svůj vkus, ale také vzhled vaší zahrady, vaše finanční možnosti a v neposlední řadě skutečnost, jak moc jste ochotni věnovat se péči o nábytek, potažmo máte-li ho kam uskladnit.

Zamyslete se i nad vašimi dalšími požadavky. Určitě chcete, aby byl pohodlný a praktický. Zvažte, kolik lidí bude u stolu sedávat a kolik židlí potřebujete, ale i to, jaký prostor máte k dispozici, nebo na čem bude nábytek stát (na dřevěné podlaze, na trávníku).

Už máte přibližnou představu, co si pořídíte na zahradu? Tak ať se vám dobře sedí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *