Živý plot jako ohraničení zahrady

Přemýšlíte, jakým plotem si ohraničit pozemek? Možností máte více. Chcete-li jím podtrhnout přírodní vzhled zahrady, zvažte živý plot. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody a jaké další možnosti máte?

O živém plotu

Živý plot představuje uměle vysazenou a udržovanou řadu z okrasných dřevin. Jde o ohraničení, které má vlastnosti běžného plotu. Může být velmi pěkným dekorativním prvkem.
Konkrétní dřeviny pro živý plot volte podle přírodních podmínek, místa, vašich estetických nároků, s ohledem na to, jak rychle chcete mít plnohodnotný plot, dle pěstitelských požadavků a ochoty plot udržovat, odolnosti k chorobám a škůdcům, požadované výšky a náročnosti na světlo. Zvažte také, jestli má být živý plot opadavý či stálezelený, jaký bude jeho podklad atd.

Existuje velké množství dřevin, které lze pro vysazení živého plotu využít. Všeobecně rozšířené jsou túje, ale mnozí upřednostňují jiné dřeviny, například zerav, habr obecný, hloh jednosemenný, javor babyka, ptačí zob, tis červený, tavolu kalinolistou a další.

Typy živých plotů

Živé ploty rozlišujeme především na tvarované a volně rostoucí. Tvarované jsou náročnější na údržbu, ale díky menším prostorovým nárokům se hodí i do menších zahrad.
Volně rostoucí živé ploty jsou objemnější a jejich vzhled je méně formální. Tento typ oceníte, máte-li větší zahradu, líbí se vám živý plot, ale nechcete mu věnovat příliš péče. Hodí se do venkovských zahrad. Živé ploty můžeme ještě rozlišovat podle výšky, druhu dřeviny (listnaté, jehličnaté) atd.

Výhody a nevýhody živého plotu

Živý plot podtrhne přírodní vzhled vaší zahrady. Vypadá pěkně a navazuje pocit pohody a relaxace. A můžete dojem z něj ještě vylepšit použitím dřevin, které kvetou.

Živý plot se také příznivě podílí na mikroklimatu. Chrání před prachem, hlukem ze silnice, ale také vám dopřává soukromí a chrání vás proti silnému větru. To jsou hlavní důvody, proč ho lidé volí.

Než se však pro něj rozhodnete, je vhodné zvážit i jeho nevýhody. Především ho budete muset vysázet a čekat, než se rozroste natolik, aby byl skutečně plnohodnotným plotem k vašemu pozemku. Ani po jeho vysazení a zmohutnění vaše práce nekončí. O živý plot musíte pravidelně pečovat, hlavně udržovat délku a prostříhávat ho. K tomu si pořiďte kvalitní nůžky.

Jistou nevýhodou jsou i prostorové nároky. Máte-li jen malou zahrádku, živý plot vám citelně vezme místo. Prostorové nároky i nutnost pravidelné péče můžete zmírnit, pořídíte-li si volně rostoucí živý plot.

Jiné možnosti plotu

Pokud při vašem rozhodování o živém plotu převážily jeho nevýhody, vyberete si pravděpodobně jiný plot. Možností máte dostatek. Ploty se vyrábí dřevěné, kovové, keramické, drátěné, betonové, kamenné a zajímavé jsou i kombinace materiálů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *