Jaký bazén na zahradu

Typy bazénů

Zvažte především typ bazénu. Máte v podstatě tři možnosti:

Nadzemní bazény

Nadzemní bazény jsou oblíbené především pro svou nízkou cenu, ale i rychlost řešení. Jsou nenáročné na instalaci. Obejdete se bez stavebních úprav.
Jsou vhodné pro všechny, kteří chtějí mít na zahradě možnost osvěžit se a nevadí jim omezené rozměry bazénu. Zpravidla jsou totiž menší, mají oválný či kruhový tvar a nedosahují velké hloubky.
Nadzemní bazény mohou být nafukovací (nejlevnější řešení), plastové či foliové s kovovou konstrukcí, které jsou odolnější a nemusí se na zimu sklízet.

Zapuštěné bazény

Zapuštěné bazény jsou už dražší záležitostí (co se týče koupě i provozu) a vyžadují stavební úpravy. Na druhou stranu vám dávají více než jen možnost osvěžit se v letních dnech. Skutečně si zaplavete a celkově vám nabídnou větší komfort. Oceníte i jejich pěkný design. Zvednou vzhled celé zahrady. Větší možnosti máte i při volbě tvaru a velikosti.

Polozapuštěné bazény

Nevíte, jestli zvolit nadzemní či zapuštěný bazén? Možností je ještě polozapuštěná varianta. To znamená, že v zemi je jen část bazénu. Je levnější než zapuštěný bazén a dražší než nadzemní. Obvykle nenabízí příliš prostoru pro plavání.

Na co ještě dbát při výběru bazénu?

Kromě typu bazénu je třeba promyslet i další parametry, především:

  • umístění: Do velké míry záleží na typu bazénu a jeho prostorových nárocích, ale i nárocích na terén. Dalšími parametry při výběru vhodného místa je oslunění a povětrnostní podmínky místa, soukromí, vzdálenost od domu atd.
  • tvar a hloubka bazénu: Jak jsme si výše uvedli, výběr tvaru a hloubky je omezený u nadzemních či polozapuštěných bazénů. Chcete-li si v bazénu i zaplavat, volte bazén ve tvaru obdélníku či oválu. Volba tvaru se také odvíjí dle prostorových možností vaší zahrady. Hloubku zvažte podle uživatelů bazénu. Chcete, aby si v něm hrály děti, které neumí plavat, nebo vybíráte bazén pro dospělé lidi.
  • filtrace: Její výběr nepodceňujte, zajišťuje vám kvalitu vody. Na výběr máte ze dvou typu – kartušové a pískové filtrace. Obecně platí, že pro samonosné bazény postačí kartušová, ale u bazénu s pevnou konstrukcí a u zapuštěných bazénů je lepší využít pískovou filtraci.
  • příslušenství a cena: K bazénu si můžete pořídit rozmanité příslušenství, které ovlivní konečnou cenu bazénu. Proto než začnete snít o tom, co vše by se vám líbilo jako součást bazénu, stanovte si rozpočet.
  • výběr firmy: Nejpečlivěji byste měli vybírat firmu, chcete-li zapuštěný bazén. Zjistěte si, co vše cena zahrnuje, zda je včetně montáže bazénu a stavebních úprav, jak je to s následným servisem atd. O kvalitě vám také hodně napoví záruční dobu, kterou firma poskytuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *