Jaký bazén na zahradu

Jaký bazén na zahradu? Také si zrovna kladete tuto otázku? Bazén vám zpříjemní léto, ale abyste byli skutečně spokojeni, je důležité správně si vybrat.

Typy bazénů

Zvažte především typ bazénu. Máte v podstatě tři možnosti:

Nadzemní bazény

Nadzemní bazény jsou oblíbené především pro svou nízkou cenu, ale i rychlost řešení. Jsou nenáročné na instalaci. Obejdete se bez stavebních úprav.
Jsou vhodné pro všechny, kteří chtějí mít na zahradě možnost osvěžit se a nevadí jim omezené rozměry bazénu. Zpravidla jsou totiž menší, mají oválný či kruhový tvar a nedosahují velké hloubky.
Nadzemní bazény mohou být nafukovací (nejlevnější řešení), plastové či foliové s kovovou konstrukcí, které jsou odolnější a nemusí se na zimu sklízet.

Zapuštěné bazény

Zapuštěné bazény jsou už dražší záležitostí (co se týče koupě i provozu) a vyžadují stavební úpravy. Na druhou stranu vám dávají více než jen možnost osvěžit se v letních dnech. Skutečně si zaplavete a celkově vám nabídnou větší komfort. Oceníte i jejich pěkný design. Zvednou vzhled celé zahrady. Větší možnosti máte i při volbě tvaru a velikosti.

Polozapuštěné bazény

Nevíte, jestli zvolit nadzemní či zapuštěný bazén? Možností je ještě polozapuštěná varianta. To znamená, že v zemi je jen část bazénu. Je levnější než zapuštěný bazén a dražší než nadzemní. Obvykle nenabízí příliš prostoru pro plavání.

Na co ještě dbát při výběru bazénu?

Kromě typu bazénu je třeba promyslet i další parametry, především:

  • umístění: Do velké míry záleží na typu bazénu a jeho prostorových nárocích, ale i nárocích na terén. Dalšími parametry při výběru vhodného místa je oslunění a povětrnostní podmínky místa, soukromí, vzdálenost od domu atd.
  • tvar a hloubka bazénu: Jak jsme si výše uvedli, výběr tvaru a hloubky je omezený u nadzemních či polozapuštěných bazénů. Chcete-li si v bazénu i zaplavat, volte bazén ve tvaru obdélníku či oválu. Volba tvaru se také odvíjí dle prostorových možností vaší zahrady. Hloubku zvažte podle uživatelů bazénu. Chcete, aby si v něm hrály děti, které neumí plavat, nebo vybíráte bazén pro dospělé lidi.
  • filtrace: Její výběr nepodceňujte, zajišťuje vám kvalitu vody. Na výběr máte ze dvou typu – kartušové a pískové filtrace. Obecně platí, že pro samonosné bazény postačí kartušová, ale u bazénu s pevnou konstrukcí a u zapuštěných bazénů je lepší využít pískovou filtraci.
  • příslušenství a cena: K bazénu si můžete pořídit rozmanité příslušenství, které ovlivní konečnou cenu bazénu. Proto než začnete snít o tom, co vše by se vám líbilo jako součást bazénu, stanovte si rozpočet.
  • výběr firmy: Nejpečlivěji byste měli vybírat firmu, chcete-li zapuštěný bazén. Zjistěte si, co vše cena zahrnuje, zda je včetně montáže bazénu a stavebních úprav, jak je to s následným servisem atd. O kvalitě vám také hodně napoví záruční dobu, kterou firma poskytuje.
pool, swimming, vacation
Jaký bazén na zahradu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *