Sprcha nebo vana?

Budete-li zařizovat či rekonstruovat koupelnu, dříve nebo později si položíte otázku, zda bude lepší sprcha (tedy sprchový kout či box) nebo vana. Co zvážit, než si na tuto otázku odpovíte?

Kritéria při výběru vany či sprchy

Pojďme se podívat na jednotlivá kritéria, která byste měli při výběru vany či sprchového koutu nebo boxu brát v potaz a na to, která varianta je z konkrétního hlediska výhodnější:

Relax

Pokud si rádi dopřáváte horkou vanu s pěnou, ale třeba i svíčkami či knihou a nechcete se této představy vzdát, jistě to u vás na plné čáře vyhraje vana navzdory všem výhodám, které sprchový kout přináší.

Úspora peněz

Samozřejmě hodně peněz můžete za vodu utratit při koupání i sprchování. Ovšem obvykle více ušetříte, budete-li se sprchovat, alespoň bude-li váš pobyt ve sprše jen po nezbytně nutnou dobu. Pořídíte-li si vanu a budete-li chtít šetřit vodou, nedávejte si plnou vanu vody.

Úspora času

V tomto ohledu opět vede sprcha. Obecně vzato i sprchování se může prodloužit, ale spíše se necháme zlákat k ležení ve vaně než delšímu sprchování.

Údržba

Na údržbu je lepší vana. Má méně záhybu a tím i míst, kde se může usazovat voda a tvořit se vodní kámen. Sprchový box má navíc prosklenou (či plastovou) část, která když se nečistí, nechává mapy a nevypadá to hezky. V uzavřeném sprchovém boxu také nebudete muset stírat nacákanou vodu v porovnání s vanou. Nepořádek po koupání je zejména po malých dětech. Na druhou stranu pro ně je vana vhodnější než sprchový kout. Problém nepořádku můžete vyřešit vanovou zástěnou.

Prostor interiéru

I když existují různé atypické vany určené do malých koupelen, jednodušší je do menších prostor vybrat sprchový kout, respektive box. Existují velmi kompaktní řešení, takže v koupelně ušetříte tolik potřebný prostor.

Přístupnost

Snadněji vejdete a vyjdete ze sprchového koutu či boxu než z vany. To ocení především starší lidé, ale i lidé s handicapem, sportovci, kteří mají častěji různá zranění a bolesti, které jim ztěžují koupání.

Hygiena

Více hygienické je sprchovat se. Ve vaně se sebe smyjete pot a špínu, ale pak se v tom samém koupete.

Výběr

Ať už se rozhodnete pro vanu či sprchu, máte široké možnosti výběru – co se týče tvaru, materiálu, doplňků, ceny i dalších parametrů.

bathroom, wood furniture, shower

Podle čeho se rozhodnout?

Jak z výše uvedeného vyplývá, obě možnosti mají své výhody a nevýhody. Co tedy nakonec zvolit? To záleží především na velikosti prostoru. Možná máte tak velkou koupelnu, že se ani rozhodovat nemusíte a pořídíte si vanu i sprchový kout či box.

Do menších koupelen se hodí spíše sprchové boxy či kouty, ale pokud za každou cenu trváte na vaně, poohlídněte se po atypických vanách, které se vejdou i do menších koupelen.

Dále také záleží na vašich preferencích. Starší lidé by měli volit sprchové boxy či kouty, které jim jsou přístupnější. Rodiny s malými dětmi budou zřejmě upřednostňovat vanu, stejně jako ti, kteří si nedokážou představit, že by neměli možnost se „naložit“ do vany a relaxovat.

Nyní znáte výhody a nevýhody van i sprch. Pro kterou možnost se rozhodnete?

bathroom, toilet, shower

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *