Sprcha nebo vana?

Kritéria při výběru vany či sprchy

Pojďme se podívat na jednotlivá kritéria, která byste měli při výběru vany či sprchového koutu nebo boxu brát v potaz a na to, která varianta je z konkrétního hlediska výhodnější:

  • relax: Pokud si rádi dopřáváte horkou vanu s pěnou, ale třeba i svíčkami či knihou a nechcete se této představy vzdát, jistě to u vás na plné čáře vyhraje vana navzdory všem výhodám, které sprchový kout přináší.
  • úspora peněz: Samozřejmě hodně peněz můžete za vodu utratit při koupání i sprchování. Ovšem obvykle více ušetříte, budete-li se sprchovat, alespoň bude-li váš pobyt ve sprše jen po nezbytně nutnou dobu. Pořídíte-li si vanu a budete-li chtít šetřit vodou, nedávejte si plnou vanu vody.
  • úspora času: V tomto ohledu opět vede sprcha. Obecně vzato i sprchování se může prodloužit, ale spíše se necháme zlákat k ležení ve vaně než delšímu sprchování.
  • údržba: Na údržbu je lepší vana. Má méně záhybu a tím i míst, kde se může usazovat voda a tvořit se vodní kámen. Sprchový box má navíc prosklenou (či plastovou) část, která když se nečistí, nechává mapy a nevypadá to hezky. V uzavřeném sprchovém boxu také nebudete muset stírat nacákanou vodu v porovnání s vanou. Nepořádek po koupání je zejména po malých dětech. Na druhou stranu pro ně je vana vhodnější než sprchový kout. Problém nepořádku můžete vyřešit vanovou zástěnou.
  • prostor interiéru: I když existují různé atypické vany určené do malých koupelen, jednodušší je do menších prostor vybrat sprchový kout, respektive box. Existují velmi kompaktní řešení, takže v koupelně ušetříte tolik potřebný prostor.
  • přístupnost: Snadněji vejdete a vyjdete ze sprchového koutu či boxu než z vany. To ocení především starší lidé, ale i lidé s handicapem, sportovci, kteří mají častěji různá zranění a bolesti, které jim ztěžují koupání.
  • hygiena: Více hygienické je sprchovat se. Ve vaně se sebe smyjete pot a špínu, ale pak se v tom samém koupete.
  • výběr: Ať už se rozhodnete pro vanu či sprchu, máte široké možnosti výběru – co se týče tvaru, materiálu, doplňků, ceny i dalších parametrů.

Podle čeho se rozhodnout?

Jak z výše uvedeného vyplývá, obě možnosti mají své výhody a nevýhody. Co tedy nakonec zvolit? To záleží především na velikosti prostoru. Možná máte tak velkou koupelnu, že se ani rozhodovat nemusíte a pořídíte si vanu i sprchový kout či box.
Do menších koupelen se hodí spíše sprchové boxy či kouty, ale pokud za každou cenu trváte na vaně, poohlídněte se po atypických vanách, které se vejdou i do menších koupelen.
Dále také záleží na vašich preferencích. Starší lidé by měli volit sprchové boxy či kouty, které jim jsou přístupnější. Rodiny s malými dětmi budou zřejmě upřednostňovat vanu, stejně jako ti, kteří si nedokážou představit, že by neměli možnost se „naložit“ do vany a relaxovat.

Nyní znáte výhody a nevýhody van i sprch. Pro kterou možnost se rozhodnete?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *