Jak správně pečovat o bazén

Mít na zahradě bazén je úžasná věc, zvláště v parném létu. Ovšem nelze si jen užívat vodních radovánek, je důležité se o bazén náležitě starat. Jak by měla vypadat správná péče o bazén?

Kvalita bazénové vody

Vždy dbejte na to, aby v bazénu byla čistá voda. K tomu vám pomohou prostředky, které se pro tyto účely prodávají. V první řadě se zajímejte o pH vody. Mělo by se pohybovat mezi 7,2 až 7,6. Zjistíte ho snadno jednoduchých testerem. Pokud není voda v uvedeném rozmezí, není obtížné pH vyrovnat využitím přípravků k tomu určeným.

Vodu ošetřujte dezinfekčními prostředky, aby se vám v ní nemnožily mikroorganismy. Lze použít chlórové i nechlórové přípravky. I tady si snadno zkontrolujete správnou hodnotu dle papírových testerů.

Voda v bazénu se dále také čistí vločkováním – opět speciálním přípravkem, díky kterému se částice kalu shlukují do větších celků, které se pak již snadno odstraní.
Hrubých nečistot v bazénu se zbavujeme bazénovou síťkou, popřípadě bazénovým vysavačem. U pískové filtrace také nezapomeňte na pravidelný proplach písku. Nutné je hlídat i tvrdost vody.

woman, blonde, nature
Jak správně pečovat o bazén

Zazimování bazénu

Během sezóny se věnujeme především péči o bazénovou vodu. A co další údržba bazénu? Nejvíce se ji věnujeme na konci sezóny, kdy je bazén třeba zazimovat. Jak probíhá zazimování bazénu? To už se odvíjí od toho, jaký bazén máte a jak jste šikovní. Máte-li jednodušší bazén, zvládnete to nejspíše sami, u složitých bazénů je lepší se obrátit na odborníka, který může rovnou zkontrolovat i jednotlivé části bazénu, zda je není třeba již vyměnit.

Neodkládejte zazimování bazénu na dobu, kdy jsou už trvale noční teploty vzduchu pod bodem mrazu. V rámci údržby ošetřete bazénovou vodu (dle výše uvedeného) a upravte výšku vody v bazénu. Ta by měla dosahovat zhruba 10 cm pod skimmer. Hlavu vratné trysky vyměňte za zátku vratné trysky.

Poté bazén vyčistěte, odpojte hadice a odstraňte z nich vodu. Odpojte také filtraci, solární ohřev a tepelné čerpadlo. Technologie bazénu skladujte v místech, kde neklesá teplota pod bod mrazu. Do bazénu se ještě přidává zazimovací prostředek. Pak už stačí bazén zakrýt.

Jarní údržba bazénu

Údržbě se věnujte i před začátkem sezóny. Zkontrolujte, zda jsou všechny komponenty bazénu v pořádku, očistěte bazén, případně proveďte další práce, které jsou třeba, například zapojte filtraci a případný ohřev, doplňte vodu a zkontrolujte její kvalitu atd. A bazén bude připravený na sezónu.

girls, swimming, splashing
Jak správně pečovat o bazén

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *