Klimatizace pro váš domov

Domácí klimatizace

K modernímu bydlení patří dnes už i klimatizace. Jejich nabídka je rozmanitá. Nejlepší je samozřejmě vybírat u odborníka, který vám s volbou té nejvhodnější pro vás může pomoci, především vám doporučí potřebný chladící výkon s ohledem na vaše prostory. Odborné firmy obvykle realizují i montáž klimatizace.

Typy domácích klimatizací

Domácí klimatizace dělíme především na:

  • mobilní: Jde o levnější řešení a jeho výhodou je nenáročnost instalace. Kvůli mobilní klimatizaci nemusíte podnikat doma žádné úpravy. Pouze ji zapojíte. Snadno ji také přenesete do jiné místnosti. Počítejte však s tím, že její výkon je nižší a je více hlučná. Jednotlivé modely mobilní klimatizace se liší a od toho se odvíjí i jejich další vlastnosti.
  • pevné: Jde o finančně náročnější řešení. Pevné klimatizace mají obvykle dvě jednotky – vnější a vnitřní s regulací. Rozlišujeme však i jednodílné klimatizace určené do oken. Dále existují multisplit klimatizace, kdy na jednu společnou venkovní jednotku je napojeno více vnitřních jednotek.

Klimatizace ještě můžeme dělit podle dalších faktorů – technologie (zapnutí/vypnutí či invertorová technologie), umístění (nástěnné, kazetové, parapetní, podstropní) atd.
Některé klimatizace jsou určené nejen na ochlazování vzduchu, ale v zimních měsících je lze využít tké na ohřívání vzduchu.

Podle čeho ještě klimatizaci vybírat

Klimatizaci do bytu či domu člověk nekupuje příliš často, takže při samotném výběru může být bezradný a nevědět, na co se kromě typu ještě soustředit. Přibližme si další důležité parametry výběru:

  • výkon: Jak už jsme si výše uvedli, výkon klimatizační jednotky by měl odpovídat prostoru, který bude chladit. Jistě nechcete investovat do klimatizace a poté zjistit, že váš domov nezvládne ochladit. Pokud bude mít naopak příliš velký výkon, budete ji muset často zapínat a vypínat.
  • umístění: Vyberte místo, které bude pro účely klimatizace nejvhodnější. Poté konkrétní model vybírejte s ohledem na charakter prostoru, velikost oken, ale i spotřebiče s velkým odběrem atd.
  • energetická náročnost: Před koupí klimatizace si určitě zjistěte její energetickou náročnost. Tu se dozvíte z jejího energetického štítku. Nevyplatí se ušetřit nějakou tu stovku za klimatizaci, která se vám posléze bude prodražovat na provozu.
  • montáž a servis: Nejlepší je, když firma, která vám klimatizaci prodává, provádí i její odbornou montáž, jež vám zajistí správné fungování. Zajímejte se i o záruční a pozáruční servis.
  • design: Jedno by vám také nemělo být, jak bude klimatizace vypadat. Na výběr máte z různých designových možností.

Už máte představu o tom, jak si zajistíte tepelnou pohodu, až se teplota venku začne šplhat nad „třicítku“?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *