Klimatizace pro váš domov

Kdo by nechtěl celé léto strávit u vody. Ovšem ne vždy to jde. Zajistěte si alespoň příjemný prostředí doma díky klimatizaci. Jak ji vybrat?

Domácí klimatizace

K modernímu bydlení patří dnes už i klimatizace. Jejich nabídka je rozmanitá. Nejlepší je samozřejmě vybírat u odborníka, který vám s volbou té nejvhodnější pro vás může pomoci, především vám doporučí potřebný chladící výkon s ohledem na vaše prostory. Odborné firmy obvykle realizují i montáž klimatizace.

Typy domácích klimatizací

Domácí klimatizace dělíme především na:

  • mobilní – Jde o levnější řešení a jeho výhodou je nenáročnost instalace. Kvůli mobilní klimatizaci nemusíte podnikat doma žádné úpravy. Pouze ji zapojíte. Snadno ji také přenesete do jiné místnosti. Počítejte však s tím, že její výkon je nižší a je více hlučná. Jednotlivé modely mobilní klimatizace se liší a od toho se odvíjí i jejich další vlastnosti.
  • pevné –  Jde o finančně náročnější řešení. Pevné klimatizace mají obvykle dvě jednotky – vnější a vnitřní s regulací. Rozlišujeme však i jednodílné klimatizace určené do oken. Dále existují multisplit klimatizace, kdy na jednu společnou venkovní jednotku je napojeno více vnitřních jednotek.

Klimatizace ještě můžeme dělit podle dalších faktorů – technologie (zapnutí/vypnutí či invertorová technologie), umístění (nástěnné, kazetové, parapetní, podstropní) atd.  Některé klimatizace jsou určené nejen na ochlazování vzduchu, ale v zimních měsících je lze využít také na ohřívání vzduchu.

air conditioning, air, conditioner
Klimatizace pro váš domov

Podle čeho ještě klimatizaci vybírat

Klimatizaci do bytu či domu člověk nekupuje příliš často, takže při samotném výběru může být bezradný a nevědět, na co se kromě typu ještě soustředit. Přibližme si další důležité parametry výběru.

Výkon

Jak už jsme si výše uvedli, výkon klimatizační jednotky by měl odpovídat prostoru, který bude chladit. Jistě nechcete investovat do klimatizace a poté zjistit, že váš domov nezvládne ochladit. Pokud bude mít naopak příliš velký výkon, budete ji muset často zapínat a vypínat.

Umístění

Vyberte místo, které bude pro účely klimatizace nejvhodnější. Poté konkrétní model vybírejte s ohledem na charakter prostoru, velikost oken, ale i spotřebiče s velkým odběrem atd.

Energetická náročnost

Před koupí klimatizace si určitě zjistěte její energetickou náročnost. Tu se dozvíte z jejího energetického štítku. Nevyplatí se ušetřit nějakou tu stovku za klimatizaci, která se vám posléze bude prodražovat na provozu.

Montáž a servis

Nejlepší je, když firma, která vám klimatizaci prodává, provádí i její odbornou montáž, jež vám zajistí správné fungování. Zajímejte se i o záruční a pozáruční servis.

Design

Jedno by vám také nemělo být, jak bude klimatizace vypadat. Na výběr máte z různých designových možností.

Už máte představu o tom, jak si zajistíte tepelnou pohodu, až se teplota venku začne šplhat nad „třicítku“?

air conditioner, ventilation, fan
Klimatizace pro váš domov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *