Jak vybírat vysavač

Chystáte se vybírat vysavač, ale nejste schopni se zorientovat v široké nabídce? Podle jakých parametrů se „řídit“, abyste s vysavačem byli plně spokojeni?

Typy vysavačů

Vysavačů je obrovské množství. Pojďme se seznámit alespoň s jeho základními typy:

Sáčkové vysavače

Jak název napovídá, jsou na sáčky (papírové či látkové). Shromažďují se do něj nečistoty a prachové částice. Sáček rovněž funguje jako filtr. Tyto vysavače se prodávají nejvíce.

Bezsáčkové (cyklónové) vysavače

U nich je sáček nahrazený zásobníkem, který lze vyjmout. Nečistoty se do něj usazují působením odstředivé síly. Nasáty vzduch ve vysavači rotuje obrovskou rychlostí. Mají stálý sací výkon a nemusíte kupovat sáčky. Jsou vhodnější pro astmatiky a alergiky.

Hrncové vysavače

Využívají se pro vysávání větších prostor, především v kancelářích, případně dalších prostorech. Mají obvykle robustnější konstrukci.

robot vacuum cleaner, robot, machine

Centrální vysavače

Jde o vysavač, který se skládá z centrálního vysávacího agregátu, zásobníku na nečistoty, zabudovaného potrubí se zásuvkami a vysávacích hadic. Své využití má především v rodinných domech.

Parní vysavače

Využívá horké páry pod tlakem. Může čistit nejen podlahové krytiny, ale i další povrchy a součásti domácnosti, které snesou vysokou teplotu.

Robotické vysavače

Jedná se o plně automatické domácí vysavače. Pracují samostatně podle určitého algoritmu. Pohání je akumulátorový zdroj.

Ruční vysavače

Jsou určené na menší plochy, na které se vám nechce vyndávat velký vysavač.

Podle jakých parametrů vysavač vybírat?

Konkrétní vysavač si vybíráme s ohledem na různé parametry. Soustřeďte se především na:

Účel vysavače

Vysavač má vysávat, ale…Buďme konkrétnější. Jde vám o vysávání menších ploch (koberečku u konferenčního stolku) nebo celého velkého domu? Má vás jen zbavit nečistot, nebo využijete i dalších funkcí? Máte v domácnosti alergika? Jaké jsou vaše nároky atd.?

Sací výkon

Nepleťte si tento parametry s příkonem. Tím je označován příkon motoru, ale sací výkon podle toho nezjistíte.
hlučnost: I v tomto parametru se vysavače liší. Vybírejte tak, aby členové domácnosti (ale i sousedé) jeho hlukem byly co nejméně rušeni.

Pohodlnost použití

Má vysavač dostatečně dlouhý kabel? A co kolečka vysavače? Manipuluje se s ním pohodlně? Volte nejlépe kolečka opařená měkkou gumou snižující hlučnost. Některé vysavače mají také dálkové ovládání. A zajímat by vás měla i hmotnost přístroje.

Příslušenství

Vysavače mohou mít různá příslušenství. Patří mezi ně trubice, ale i různé nástavce, turbokartáč, HEPA filtr atd.
cena: Výše zmíněné parametry rozhodují i o ceně. Obecně se vysavače vyrábějí v širokém cenovém rozpětí. Proto dobře zvažte vaše nároky i to, kolik jste ochotni do něj investovat.

vacuum cleaner, vacuuming, cleaning

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *