Jakou vybrat vodovodní baterii do koupelny?

Při zařizování koupelny se soustředíme hlavně na sanitární keramiku, obklady, dlažbu a koupelnový nábytek. Vybírejte však pečlivě i vodovodní baterie – nejen podle designu, ale i praktičnosti.

Vodovodní baterie

Vodovodní baterie je zařízení umožňující vyústění teplé a studené vody. Mají tedy hlavně praktický význam, ale dnes už jsou široké i jejich designové možnosti, díky kterým mohou vypadat velmi pěkně, zvláště když je sladíte v jednom stylu. Rozhodněte se, jestli se vám líbí spíše oblé či hranaté baterie (i s ohledem na další vybavení místnosti) a v tomto designu si pořiďte všechny.
Vodovodní baterie v koupelně rozlišujeme na umyvadlové, sprchové, vanové a případně bidetové. Kromě koupelny využijeme také vodovodní baterii v kuchyni – dřezovou.

Druhy vodovodních baterií

Rozlišujeme čtyři základní druhy vodovodních baterií.

Kohoutkové vodovodní baterie

Mají dva kohoutky – na studenou a teplovou vodu, a proto trvá déle, než si nastavíte správnou teplotu vody. Kvůli tomu dochází k její vyšší spotřebě a stává se tak v současné době méně využívanou. Kohoutková vodovodní baterie se nedá ovládat jednou rukou, což je rovněž nepraktické.

water faucet, nature, water
Jakou vybrat vodovodní baterii do koupelny?

Pákové vodovodní baterie

Jde o nejrozšířenější druh, který je oproti výše uvedené baterii pohodlnější na ovládání, ale také s ní více šetříte vodou. Má lepší citlivost. Do strany regulujeme teplotu vody a vertikálně sílu jejího proudu.

Bezdotykové vodovodní baterie

Mají přednastavenou teplotu a tlak vody a ovládají se přetrhnutím paprsku. Je to pohodlné a hygienické řešení a i zde díky přednastavení teploty a proudu ušetříte vodu.

Termostatické vodovodní baterie

Jde o moderní řešení. Jejich hlavní výhodou je větší úspora vody. Automaticky směšuje studenou a teplou vodu. Další výhodou je bezpečnost. Nastavíte si totiž termostat na určitou teplotu a díky tomu se vám nestane, že byste se opařili. Když totiž chcete teplotu vody změnit, je nutné stisknout tlačítko. To ocení především rodiny s malými dětmi.

Podle čeho ještě vybírat vodovodní baterii?

Kromě výše uvedeného ještě dělíme vodovodní baterie podle umístění, a to na nástěnné, stojánkové a podmítkové (montáž pod omítkou, čistý design díky schování regulační kartuše). Při výběru se ještě zajímejte o materiál (leštěný nikl, mosaz či broušený chrom), povrchovou úpravu (lesk, mat) a rozteč. Dále při volbě vhodné vodovodní baterie berte v potaz cenu a záruční dobu.

Vodovodní baterie se při rekonstrukci koupelny mohou jevit jako detail. Ani tak je nepodceňujte. Dokreslují nejen design koupelny, ale také ovlivňují to, kolik budete platit za vodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *