Při zařizování koupelny se soustředíme hlavně na sanitární keramiku, obklady, dlažbu a koupelnový nábytek. Vybírejte však pečlivě i vodovodní baterie – nejen podle designu, ale i praktičnosti.
Vodovodní baterie
Vodovodní baterie je zařízení umožňující vyústění teplé a studené vody. Mají tedy hlavně praktický význam, ale dnes už jsou široké i jejich designové možnosti, díky kterým mohou vypadat velmi pěkně, zvláště když je sladíte v jednom stylu. Rozhodněte se, jestli se vám líbí spíše oblé či hranaté baterie (i s ohledem na další vybavení místnosti) a v tomto designu si pořiďte všechny.
Vodovodní baterie v koupelně rozlišujeme na umyvadlové, sprchové, vanové a případně bidetové. Kromě koupelny využijeme také vodovodní baterii v kuchyni – dřezovou.
Druhy vodovodních baterií
Rozlišujeme čtyři základní druhy vodovodních baterií.
Kohoutkové vodovodní baterie
Mají dva kohoutky – na studenou a teplovou vodu, a proto trvá déle, než si nastavíte správnou teplotu vody. Kvůli tomu dochází k její vyšší spotřebě a stává se tak v současné době méně využívanou. Kohoutková vodovodní baterie se nedá ovládat jednou rukou, což je rovněž nepraktické.
Pákové vodovodní baterie
Jde o nejrozšířenější druh, který je oproti výše uvedené baterii pohodlnější na ovládání, ale také s ní více šetříte vodou. Má lepší citlivost. Do strany regulujeme teplotu vody a vertikálně sílu jejího proudu.
Bezdotykové vodovodní baterie
Mají přednastavenou teplotu a tlak vody a ovládají se přetrhnutím paprsku. Je to pohodlné a hygienické řešení a i zde díky přednastavení teploty a proudu ušetříte vodu.
Termostatické vodovodní baterie
Jde o moderní řešení. Jejich hlavní výhodou je větší úspora vody. Automaticky směšuje studenou a teplou vodu. Další výhodou je bezpečnost. Nastavíte si totiž termostat na určitou teplotu a díky tomu se vám nestane, že byste se opařili. Když totiž chcete teplotu vody změnit, je nutné stisknout tlačítko. To ocení především rodiny s malými dětmi.
Podle čeho ještě vybírat vodovodní baterii?
Kromě výše uvedeného ještě dělíme vodovodní baterie podle umístění, a to na nástěnné, stojánkové a podmítkové (montáž pod omítkou, čistý design díky schování regulační kartuše). Při výběru se ještě zajímejte o materiál (leštěný nikl, mosaz či broušený chrom), povrchovou úpravu (lesk, mat) a rozteč. Dále při volbě vhodné vodovodní baterie berte v potaz cenu a záruční dobu.
Vodovodní baterie se při rekonstrukci koupelny mohou jevit jako detail. Ani tak je nepodceňujte. Dokreslují nejen design koupelny, ale také ovlivňují to, kolik budete platit za vodu.