Vybíráme myčku

Myčka a její výhody

Myčka nádobí je zařízení, které v posledních letech usnadňuje mytí nádobí ve stále více domácnostech. Připojuje se k vodovodu, elektřině a odpadu a její fungování je jednoduché.
Nádobí naskládáte do myčky, dáte čisticí prostředek a nastavíte příslušný program.
Nádobí se čistí proudem horké vody, která se rozprašuje a rozstřikuje uvnitř myčky, rozpouští se saponát a nádobí se čistí. Pak se ještě několikrát oplachuje, voda se odčerpá a nádobí vysuší. Vy už ho pak jen seberete a dáte na své místo.
Myčka představuje velkou úsporu času, a když si ji dobře vyberete a správně používáte, budete šetřit i vodou.
Nevýhodami myčky může být menší možnosti umístění v malé kuchyni a některé nádobí je lepší v ní nemýt.

Podle čeho vybírat myčku?

Máte jasno, že i vy chcete v kuchyni myčku? Přibližme si parametry, které byste při výběru měli brát v potaz:

  • typ: Myčky na nádobí dělíme na vestavěné a volně stojícíVestavěnou myčku si lidé pořizují při rekonstrukci celé koupelny. Výhodou je, že se vejde do linky a její dvířka budou v designu kuchyně. Vypadá to pěkně. Volně stojící myčku si můžete umístit v kuchyni kdekoliv, kde je přístup k rozvodu odpadu a vody.
  • velikost: Rozmyslete si, jak velkou myčku doma potřebujete. Velikost se bude odvíjet od počtů členů domácnosti, jak často doma vaříte, ale i podle toho, kolik kusů nádobí vlastně doma máte. Rozlišujeme tři velikosti myček. Podle toho se do ní vejdou čtyři sady, devět sad či dvanáct a více sad nádobí.
  • funkce myčky: Myčky mají základní programy, kterými jsou předmytí, mytí, intenzivní program, auto program atd. Některé přístroje jsou vybaveny i dalšími funkcemi, například fuzzy logic (myčka pozná počet kusů nádobí a jejich zašpinění a podle toho volí správnou teplotu, množství vody a další aspekty), odložené mytí (můžete si nastavit, kdy se má automaticky zapnout myčka), program pro intenzivní mytí, noční program (se sníženou hlučností) atd.
  • energetická náročnost: Energie jsou drahé, a tak se o energetickou náročnost určitě zajímejte. Zaměřte se na myčky s co nejmenší spotřebou elektrické energie. Energetickou náročnost poznáte podle štítku. Důležitá je samozřejmě i spotřeba vody.
  • vnitřní uspořádání: Vnitřní prostor může být také různě uspořádaný a existují i rozmanité doplňky, které vám umožní lépe využit prostor myčky. Mezi ně patří odnímatelné koše, držáky na příbory atd.
  • hlučnost: Pořídíte-li si myčku s co nejmenší hlučností, nebudete se muset bát, že vyrušíte sousedy v pozdějších hodinách a rušit nebude ani vás. Myčky mají obvykle hlučnost kolem 50 dB. Mají-li funkci noční provoz, dostanete se na nižší hlučnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *